2021 IEEE International Conference on Systems, Man, and Cybernetics
17-20 October, 2021. Melbourne, Australia
  
Program at a Glance    Sunday    Monday    Tuesday    Wednesday    Author Index    Keyword Index  

Last updated on October 2, 2021. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


SMC 2021 Technical Program Sunday October 17, 2021     Sunday  Monday  Tuesday  Wednesday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

SMC 2021 Technical Program Sunday October 17, 2021
Workshop 1 Workshop 2 Workshop 3 Workshop 4 Tutorial 1 Tutorial 2 Tutorial 3 Tutorial 4 Tutorial 5 Tutorial 6 Tutorial 7
12:00-13:30
Room T1
Workshop Session D0WS1

An Integrated C-V2X Platform Using Transportation Data and Spectrum-Aware Sidelink Access
12:00-13:30
Room T2
Workshop Session D0WS2

Fractional Fuzzy Inference Systems: Concepts, Applications, and Implementation
12:00-13:30
Room T3
Workshop Session D0WS3

Signal Processing for Real-Life Applications
12:00-13:30
Room T4
Workshop Session D0WS4

Teleoperation and Medical Robotics; Challenges and Solutions
12:00-13:30
Room T5
Tutorial Session D0TT1

Computational Social Simulation with E-CARGO
12:00-13:30
Room T6
Tutorial Session D0TT2

Blockchain-Enabled Cyber-Physical Systems
12:00-13:30
Room T7
Tutorial Session D0TT3

Explore Adversarial Attacks on Autonomous Systems
12:00-13:30
Room T8
Tutorial Session D0TT4

Basics of Fuzzy Networks
12:00-13:30
Room T9
Tutorial Session D0TT5

Uncertainty Quantification for Deep Learning (UQ4DL)
12:00-13:30
Room T10
Tutorial Session D0TT6

ROS: Idea and Implementation
12:00-13:30
Room T11
Tutorial Session D0TT7

Intelligent Systems and Process Control Design and Implementation



SMC 2021 Technical Program Monday October 18, 2021     Previous  Sunday  Monday  Tuesday  Wednesday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

SMC 2021 Technical Program Monday October 18, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10
08:45-09:00
Room T11
Social Event D1OR

Conference Opening
09:00-09:30
Room T12
Keynote Session D1K1N

Mohammad Shahidehpour: Blockchain for Transactive Energy Management in Renewable Energy Systems
                   
09:35-10:05
Room T12
Keynote Session D1K2N

Bill Peine: The Transformational Journey and Future of Surgical Robotics
                   
10:10-10:30
Room T12
Keynote Session D1K3N

Robin Smith: Realising Autonomy in Army
10:30-10:55
Room T1
Regular Session D1AT1

Advanced Technologies for Computational Intelligence and Real-World Applications
10:30-10:55
Room T2
Regular Session D1AT2

Biology, Medicine and Social Systems
10:30-10:55
Room T3
Regular Session D1AT3

AI Application Design (AIAD)
10:30-10:55
Room T4
Regular Session D1AT4

Robotic Systems (I)
10:30-10:55
Room T5
Regular Session D1AT5

Evolutionary Computation (1)
10:30-10:55
Room T6
Regular Session D1AT6

Intelligent Sustainable Infrastructures
10:30-10:55
Room T7
Regular Session D1AT7

Image Processing/Pattern Recognition (I)
10:30-10:55
Room T8
Regular Session D1AT8

Intelligent Edge Computing Systems and Applications (1)
10:30-10:55
Room T9
Regular Session D1AT9

Human-Movement Analysis (HMA)
10:30-10:55
Room T10
Regular Session D1AT10

Machine Learning (2)
10:55-11:20
Room T1
Regular Session D1BT1

Agent-Based Modeling
10:55-11:20
Room T2
Regular Session D1BT2

Blockchain Technologies and Machine Learning
10:55-11:20
Room T3
Regular Session D1BT3

Assistive Technologies (AT)
10:55-11:20
Room T4
Regular Session D1BT4

Robotic Systems (II)
10:55-11:20
Room T5
Regular Session D1BT5

Evolutionary Computation (2)
10:55-11:20
Room T6
Regular Session D1BT6

Model-Based Systems Engineering (I)
10:55-11:20
Room T7
Regular Session D1BT7

Image Processing/Pattern Recognition (II)
10:55-11:20
Room T8
Regular Session D1BT8

Intelligent Edge Computing Systems and Applications (2)
10:55-11:20
Room T9
Regular Session D1BT9

Human-Robot Interaction (HRI)
10:55-11:20
Room T10
Regular Session D1BT10

Machine Learning (3)
11:20-11:25
Room T13
D1Break

11:25-11:50
Room T1
Regular Session D1CT1

Autonomous Intelligent Systems
11:25-11:50
Room T2
Regular Session D1CT2

Conflict Resolution
11:25-11:50
Room T3
Regular Session D1CT3

Brain-Computer Interfaces (BCI)
11:25-11:50
Room T4
Regular Session D1CT4

Robotic Systems (III)
11:25-11:50
Room T5
Regular Session D1CT5

Evolutionary Computation (3)
11:25-11:50
Room T6
Regular Session D1CT6

System of Systems
11:25-11:50
Room T7
Regular Session D1CT7

Image Processing/Pattern Recognition (III)
11:25-11:50
Room T8
Regular Session D1CT8

Neural Networks and Their Applications (1)
11:25-11:50
Room T9
Regular Session D1CT9

Intelligent Human-Robot Systems in Industrial Applications (IHRS-IA)
11:25-11:50
Room T10
Regular Session D1CT10

Machine Learning (4)
11:50-12:15
Room T1
Regular Session D1DT1

Biometric Systems and Bioinformatics
11:50-12:15
Room T2
Regular Session D1DT2

Cooperative Systems
11:50-12:15
Room T3
Regular Session D1DT3

Datamining Applications and Explainable AI (DMA-EAI)
11:50-12:15
Room T4
Regular Session D1DT4

Robotic Systems (IV)
11:50-12:15
Room T5
Regular Session D1DT5

Machine Learning (1)
11:50-12:15
Room T6
Regular Session D1DT6

Robotic Systems (V)
11:50-12:15
Room T7
Regular Session D1DT7

Image Processing/Pattern Recognition (IV)
11:50-12:15
Room T8
Regular Session D1DT8

Neural Networks and Their Applications (2)
11:50-12:15
Room T9
Regular Session D1DT9

Physiological Signals for Human State Analysis & Classification (PS-HSAC)
11:50-12:15
Room T10
Regular Session D1DT10

Machine Learning (5)



SMC 2021 Technical Program Tuesday October 19, 2021     Previous  Sunday  Monday  Tuesday  Wednesday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

SMC 2021 Technical Program Tuesday October 19, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10
12:00-12:30
Room T11
Keynote Session D2K4N

Jie Lu: Machine Learning for Decision Support in Complex Environments
                   
12:35-13:05
Room T11
Keynote Session D2K5N

Fred Hadaegh: The Enabling Technologies for Exploration of Space Missions
                   
13:10-13:25
Room T11
Keynote Session D2IN

Maija Breque: Industry 5.0: Towards a Sustainable, Human-Centric and Resilient European Industry
                   
13:30-13:55
Room T1
Regular Session D2AT1

Computational and Medical Cybernetics
13:30-13:55
Room T2
Regular Session D2AT2

Connected and Autonomous Vehicles
13:30-13:55
Room T3
Regular Session D2AT3

Driver Behavior Analysis and Modeling (DBAM)
13:30-13:55
Room T4
Regular Session D2AT4

Intelligent Transportation Systems (I)
13:30-13:55
Room T5
Regular Session D2AT5

Optimization (1)
13:30-13:55
Room T6
Regular Session D2AT6

Intelligent Power and Energy Systems (1)
13:30-13:55
Room T7
Regular Session D2AT7

Image Processing/Pattern Recognition (V)
13:30-13:55
Room T8
Regular Session D2AT8

Neural Networks and Their Applications (3)
13:30-13:55
Room T9
Regular Session D2AT9

Shared Control Theory and Applications (SCT-A)
13:30-13:55
Room T10
Regular Session D2AT10

Machine Learning (6)
13:55-14:20
Room T1
Regular Session D2BT1

Computational Intelligence (1)
13:55-14:20
Room T2
Regular Session D2BT2

Cooperative and Intelligent Systems
13:55-14:20
Room T3
Regular Session D2BT3

Driving Simulation Mehtods & Advanced Driver Assistance Systems (ADAS)
13:55-14:20
Room T4
Regular Session D2BT4

Intelligent Transportation Systems (II)
13:55-14:20
Room T5
Regular Session D2BT5

Optimization (2)
13:55-14:20
Room T6
Regular Session D2BT6

Intelligent Power and Energy Systems (2)
13:55-14:20
Room T7
Regular Session D2BT7

Image Processing/Pattern Recognition (VI)
13:55-14:20
Room T8
Regular Session D2BT8

Neural Networks and Their Applications (4)
13:55-14:20
Room T9
Regular Session D2BT9

Simulation Analysis & Internet of Things (IOT)
13:55-14:20
Room T10
Regular Session D2BT10

Machine Learning (7)
14:20-14:25
Room T12
D2Break

14:25-14:50
Room T1
Regular Session D2CT1

Computational Intelligence (2)
14:25-14:50
Room T2
Regular Session D2CT2

Data Driven Techniques for Pattern Recognition
14:25-14:50
Room T3
Regular Session D2CT3

Emotional State Classification Methods (ESCM)
14:25-14:50
Room T4
Regular Session D2CT4

Intelligent Learning in Control Systems (I)
14:25-14:50
Room T5
Regular Session D2CT5

Optimization (3)
14:25-14:50
Room T6
Regular Session D2CT6

Model-Based Systems Engineering (II)
14:25-14:50
Room T7
Regular Session D2CT7

Image Processing/Pattern Recognition (VII)
14:25-14:50
Room T8
Regular Session D2CT8

Neural Networks and Their Applications (5)
14:25-14:50
Room T9
Regular Session D2CT9

VR and AR Applications
14:25-14:50
Room T10
Regular Session D2CT10

Machine Learning (8)
14:50-15:15
Room T1
Regular Session D2DT1

Cybernetics for Informatics
14:50-15:15
Room T2
Regular Session D2DT2

Decision Support Systems
14:50-15:15
Room T3
Regular Session D2DT3

Eye Tracking (ET)
14:50-15:15
Room T4
Regular Session D2DT4

Intelligent Learning in Control Systems (II)
14:50-15:15
Room T5
Regular Session D2DT5

Smart Manufacturing
14:50-15:15
Room T6
Regular Session D2DT6

Model-Based Systems Engineering (III)
14:50-15:15
Room T7
Regular Session D2DT7

Neural Networks and Their Applications (10)
14:50-15:15
Room T8
Regular Session D2DT8

Neural Networks and Their Applications (6)
14:50-15:15
Room T9
Regular Session D2DT9

Wearables & Human Motion Analysis (W-HMA)
14:50-15:15
Room T10
Regular Session D2DT10

Machine Learning (9)



SMC 2021 Technical Program Wednesday October 20, 2021     Previous  Sunday  Monday  Tuesday  Wednesday  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

SMC 2021 Technical Program Wednesday October 20, 2021
Track T1 Track T2 Track T3 Track T4 Track T5 Track T6 Track T7 Track T8 Track T9 Track T10
17:00-17:30
Room T11
Keynote Session D3K6N

Xin Yao: Ensemble Approaches to Class Imbalance Learning
                   
17:35-18:05
Room T11
Keynote Session D3K7N

Lionel Tarassenko: Apps, Wearables and Machine Learning for the COVID-19 Pandemic
                   
18:30-18:55
Room T1
Regular Session D3AT1

Expert and Knowledge-Based Systems
18:30-18:55
Room T2
Regular Session D3AT2

Discrete Event and Information Systems
18:30-18:55
Room T3
Regular Session D3AT3

Gesture Recognition and Analysis (GRA)
18:30-18:55
Room T4
Regular Session D3AT4

Intelligent Robotics and Transportation Systems
18:30-18:55
Room T5
Regular Session D3AT5

Swarm Intelligence (1)
18:30-18:55
Room T6
Workshop Session D3AT6

Passive BMIs
18:30-18:55
Room T7
Regular Session D3AT7

Neural Networks and Their Applications (11)
18:30-18:55
Room T8
Regular Session D3AT8

Neural Networks and Their Applications (7)
18:30-18:55
Room T9
D3AT9

18:30-18:55
Room T10
Regular Session D3AT10

Machine Learning for Intelligent Imaging Systems (1)
18:55-19:20
Room T1
Regular Session D3BT1

Fuzzy Systems and Their Applications
18:55-19:20
Room T2
Regular Session D3BT2

Distributed Adaptive Systems
18:55-19:20
Room T3
Regular Session D3BT3

Haptic Interfaces (HAPTIC)
18:55-19:20
Room T4
Regular Session D3BT4

Intelligent Assistants and Advisory Systems
18:55-19:20
Room T5
Regular Session D3BT5

Swarm Intelligence (2)
18:55-19:20
Room T6
Workshop Session D3BT6

Improving BMI Accuracy and Experience
18:55-19:20
Room T7
Regular Session D3BT7

Neural Networks and Their Applications (12)
18:55-19:20
Room T8
Regular Session D3BT8

Neural Networks and Their Applications (8)
18:55-19:20
Room T9
D3BT9

18:55-19:20
Room T10
Regular Session D3BT10

Machine Learning for Intelligent Imaging Systems (2)
19:20-19:25
Room T12
D3Break

19:25-19:50
Room T1
Regular Session D3CT1

Knowledge Acquisition in Intelligent
19:25-19:50
Room T2
Regular Session D3CT2

Distributed Intelligent Systems
19:25-19:50
Room T3
Regular Session D3CT3

Human Decision Analysis (HDA)
19:25-19:50
Room T4
D3CT4

19:25-19:50
Room T5
Regular Session D3CT5

Multimedia Computation
19:25-19:50
Room T6
Workshop Session D3CT6

Motor Imagery BMIs
19:25-19:50
Room T7
Regular Session D3CT7

Neural Networks and Their Applications (13)
19:25-19:50
Room T8
Regular Session D3CT8

Neural Networks and Their Applications (9)
19:25-19:50
Room T9
D3CT9

19:25-19:50
Room T10
Regular Session D3CT10

Machine Vision (1)
19:50-20:15
Room T1
Regular Session D3DT1

Latest Trends in Knowledge Management towards Industry 4.0
19:50-20:15
Room T2
Regular Session D3DT2

Infrastructure Systems and Services
19:50-20:15
Room T3
Regular Session D3DT3

Human-Computer Interaction (HCI)
19:50-20:15
Room T4
D3DT4

19:50-20:15
Room T5
D3DT5

19:50-20:15
Room T6
Workshop Session D3DT6

New Trends in BMIs
19:50-20:15
Room T7
Regular Session D3DT7

Neural Networks and Their Applications (14)
19:50-20:15
Room T8
Regular Session D3DT8

Quantum Cybernetics and Machine Learning
19:50-20:15
Room T9
D3DT9

19:50-20:15
Room T10
Regular Session D3DT10

Machine Vision (2)
                   
20:30-21:00
Room T13
Awards Session D3AwC

Awards Ceremony
21:00-21:15
Room T13
Social Event D3ClC

Closing Remarks


 
 

 
 

 

Technical Content © IEEE SMC

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2021 PaperCept, Inc.
Page generated 2021-10-02  20:08:15 PST  Terms of use